Recepta na eko dom

Recepta na eko dom

Mamy dla was przepisy na środki czystości, które możecie wykonać samodzielnie, z produktów bezpiecznych dla środowiska i waszej rodziny. Pomogą one w codziennej pielęgnacji ubrań i tekstyliów domowych. Z ich pomocą wypierzemy, odplamimy i zmiękczymy tkaniny.

Unikając nadmiernego korzystania ze środków toksycznych i szkodliwych dla środowiska troszczysz się nie tylko o ziemię ale także o siebie i swoich bliskich. W duchu eko dla dobrej jakości życia i lepszej przyszłości.

1. Płyn do prania z mydłem Marsylskim
W szklanej misce lub słoiku o pojemności 1,5 litra wymieszaj: 30 g startego mydła z Marsylii (możesz je zetrzeć na zwykłej tarce do warzyw), 15 kropli olejku cytrynowego lub olejku lawendowego i 1 litr wrzącej wody. Wymieszaj dokładnie, aż do połączenia się wszystkich składników i odstaw w chłodne miejsce na całą noc. Tak wykonany płyn nadaje się do prania lekko zabrudzonych ubrań i bielizny w temperaturze od 30° do 90°.

2. Uniwersalny odplamiacz
Pocieraj plamę namoczonym mydłem Marsylskim. Nie nawilżaj tkaniny, mokre ma być wyłącznie mydło. Odłóż do miski i pozostaw na co najmniej pół godziny. Po tym czasie wypierz jak zwykle. Im bardziej uporczywa plama, tym czas działania mydła na plamę powinien być dłuży.

3. Płyn do zmiękczania tkanin
Wymieszaj pół szklanki białego octu z 5 kroplami olejku lawendowego lub olejku cytrynowego. Wlej do pralki zaraz po zmieszaniu zamiast zwykle używanego płynu do tkanin.

Przepisy pochodzą z ksiąki Laëtitia Royant, autorką ksiązki "Tworzę własne produkty dla domu". Laëtitia Royant od lat z powodzeniem stosuje własne produkty do utrzymania domu, a także do dbania o higienę osobistą.